Ósemki, ósemki, ósemki

Zęby ósme zwane historycznie zębami mądrości (nazwa pochodzi od tego, że zwykle wyrzynają się u ludzi dorosłych) trudno w dzisiejszych czasach nazwać w ten sposób, ponieważ to, co wyczyniają w ludzkich ustach od kilkuset lat raczej trudno określić czymś mądrym.

Zęby ósme

zwane historycznie zębami mądrości (nazwa pochodzi od tego, że zwykle wyrzynają się u ludzi dorosłych) trudno w dzisiejszych czasach nazwać w ten sposób, ponieważ to, co wyczyniają w ludzkich ustach od kilkuset lat raczej trudno określić czymś mądrym. Są to zęby w tak zwanym filogenetycznym zaniku, co oznacza, że za parę tysięcy lat może wcale ich nie będzie. Ale cóż nas to może obchodzić – ludzi żyjących tu i teraz. Głównym powodem problemów z zębami mądrości jest to, że nie mieszczą się one w wyrostku zębodołowym tak szczęki, jak i żuchwy. Ogólnie robią, co chcą. U niektórych z nas wyrzynają się prawidłowo. W wielu jednak wypadkach ulegają zatrzymaniu w kości, wyrzynają się częściowo, napierają na zęby sąsiednie lub układają się w taki sposób, że bardzo trudno zapewnić im właściwą higienę. Niejednokrotnie powodują zjawisko, które po łacinie nazywa się pięknie dentitio difficilis dentis sapientiae , czyli utrudnione wyrzynanie zębów mądrości. Jest to jednostka chorobowa, która objawia się miejscowym, bywa, że silnym bólem, wysiękiem ropnym z kieszonki zęba. Czasem doprowadza do szczękościsku w wyniku porażenia stanem zapalnym okolicznych mięśni. Może pojawić się bolesność węzłów chłonnych podżuchwowych, ogólne rozbicie, wysoka gorączka i jeszcze kilka innych objawów. Jak widać nie ma z tym żartów. Taki stan wymaga interwencji lekarza stomatologa. Umiejętne postępowanie, dość szybko doprowadza do ustąpienia gwałtownych objawów. W późniejszym jednak czasie zwykle ząb po takim incydencie powinien zostać usunięty, ponieważ stany te często nawracają. Zęby ósme czasem przez swoje położenie powodują zaleganie płytki bakteryjnej, która może powodować bardzo głębokie i trudne do leczenia ubytki w zębach siódmych. Zęby mądrości usuwane są często profilaktycznie oraz na potrzeby leczenia ortodontycznego i protetycznego.

Tu pojawia się temat, o którym krążą legendy. Dlaczego tak jest? Otóż dlatego, że usunięcie zęba ósmego może być zabiegiem stosunkowo łatwym jak i arcytrudnym. Niezbędne jest zatem duże doświadczenie, tak w podejmowaniu decyzji, jak i samej operatywie . Bowiem od tego właśnie zależy przebieg zabiegu oraz, w dużej mierze, gojenie się rany po zabiegu. Lekarz oczywiście nie ma wpływu na procesy gojenia u pacjenta, gdyż są one osobnicze, ale jeśli w trakcie zabiegu szanuje tkanki i liczy się z biologią, to zdecydowanie zwiększa szansę na przebieg procesu gojenia bez większych problemów.

Istotną sprawą jest także opieka pozabiegowa . Poinformowanie Pacjenta jak powinien opiekować się raną po zabiegu jest jednym z kluczowych elementów w procesie gojenia, a zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić do powikłań, które są przyczyną złych wspomnień związanych z usuwaniem zębów mądrości.

 

    Zadzwoń do nas