Dorosły człowiek posiada 32 zęby. Sporo, prawda?
Utrata jednego, a nawet dwóch nie powinna być wielkim problemem. Nadal pozostanie około 30 zębów, które spokojnie będą pełnić swoją funkcję. Błąd! Zęby to gracze drużynowi. Jak jest cała drużyna sprawdzają się doskonale. Jak brakuje zawodników to cała drużyna się sypie. Dość dosłownie.
Prawda jest taka, że ubytki w uzębieniu mogą mieć bardzo przykre konsekwencje. Nie chodzi tylko o brak pewności siebie i zmniejszoną skłonność do uśmiechania się. Brak nawet jednego zęba sprawia, że siły w czasie żucia nierównomiernie się rozkładają. Może to doprowadzić do osłabienia sąsiadujących zębów. Szpara po zębie to doskonałe miejsce dla resztek jedzenia, które szybko staje się pożywką dla bakterii. Przy większej ilości ubytków mogą pojawić się trudności z mówieniem i bóle głowy.
W całej tej trudnej sytuacji pomocą służą implanty.
Co to jest implant?
Dawniej było tak, że ze stratą zęba trzeba było się zwyczajnie pogodzić. Już tak nie jest! Obecnie dziedzina protetyki pozwala nam uzupełnić zarówno pojedyncze ubytki, jak i brak całego uzębienia. Wszystko może wyglądać identycznie jak naturalne zęby, więc nikt nie zauważy różnicy. A teraz wracamy do głównego pytania. Co to jest implant? Implanty to protezy, które stosuje się, gdy zostanie usunięty cały ząb wraz z korzeniem. Wszczepia się je w miejsce usuniętego korzenia i po wygojeniu przejmują jego funkcję. Na implanty nakłada się protetyczne korony, dzięki którym w naszych ustach pojawia się zupełnie nowy sztuczny ząb.
Czy korona jest związana z implantem? I tak, i nie. Korony są konieczne, aby implanty wyglądały jak naturalne zęby. Korona jednak może funkcjonować bez implantów. Jeżeli z jakiegoś powodu nasz ząb ulegnie poważnemu uszkodzeniu, ale korzeń dalej będzie cały i zdrowy, można wtedy naprawić ubytek za pomocą korony. Ząb zeszlifowuje się i nakłada na niego protezę.
Wiele protez nie stymuluje kości. Nasze naturalne zęby pomagają nam przeżywać. To oczywiste. Ale jednocześnie siły w trakcie żucia naciskają na zęby, a te przekazują te siły na korzeń. Ten zaś stymuluje kość, dzięki czemu pozostaje mocna i zdrowa. Ogromnym plusem implantu jest właśnie to, że w działaniu jest jak korzeń. Siła żucia naciska na koronę, a ta przekazuję ją na implant, który stymuluje kość.
Jak wygląda implant zęba?
Sam w sobie implant zęba nie jest szczególnie okazały. Trudno się dziwić, implant ma zastąpić korzeń i nie będzie widoczny na zewnątrz. Jak więc wygląda implant zęba? To niewielka tytanowa śruba, którą wszczepia się w kość. Na zewnątrz wystaje nieduży fragment, na który mocuje się koronę zęba. Gdyby nie ona uśmiech wyglądałby cokolwiek dziwnie.
Ile kosztuje implant zęba?
Należy pamiętać, że cena całego sztucznego zęba to koszt implantu i korony. Ile kosztuje sam implant zęba? Wszczepienie tytanowego implantu to koszt 3500 zł. A korona? To już zależy od materiału z którego jest wykonana. Cena waha się od 1000 do 1500 zł.