Implanty w jeden dzień

Przychodzi eeaki czas w życiu człowieka, że z różnych powodów jest pozbawiony własnego uzębienia. Rozwiązaniem stosowanym od dziesięcioleci są całkowite protezy akrylowe oparte na błonie śluzowej.

 

Przychodzi taki czas w życiu człowieka, że z różnych powodów jest pozbawiony własnego uzębienia. Rozwiązaniem stosowanym od dziesięcioleci są całkowite protezy akrylowe oparte na błonie śluzowej.

Kiedy Pacjent pierwszy raz otrzymuje takie uzupełnienie jest często rozczarowany i nie czyje się komfortowo. O ile dobrze wykonana proteza górna przysysa się do podłoża i utrzymuje się na nim dzięki sile napięcia powierzchniowego, czyli adhezji, to zjawisko nie występuje w przypadku protezy dolnej.

Proteza dolna utrzymuje się na podłożu w wyniku tzw. kontroli nerwowo – mięśniowej. W przełożeniu na język codzienny oznacza to, że mięśnie policzków, warg i języka stabilizują płytę protezy w jamie ustnej. Wystarczy jednak, że jeden z tych elementów zwiększy swoją siłę ponad inne i proteza się przesunie.  W sumie oznacza to brak pełnej stabilności, utrudnienia w mówieniu, uśmiechaniu się, a przede wszystkim spożywaniu pokarmów, szczególnie twardych. Ponadto pod płytą protezy dochodzi do zaniku podłoża kostnego wskutek jego ucisku przez płytę protezy, a to jeszcze pogarsza jej utrzymanie.

Sytuacja taka wymaga podścielenia protezy, jednak poprawa nie jest długotrwała. Kleje do protez w pewnym stopniu zmieniają sytuację, ale nie zapewniają one właściwego utrzymania i mogą być uciążliwe w stosowaniu. Pacjenci użytkujący protezy całkowite borykają się często z dolegliwościami bólowymi spowodowanymi otarciami i odleżynami na błonie śluzowej wyrostka zębodołowego.

Dysponujemy jednak metodą, która rozwiązuje te problemy i przywraca pewność siebie. Mowa tutaj o koncepcie syncon, opartym na czterech implantach wszczepionych w przednim odcinku żuchwy. Do implantów przykręcane są dedykowane łączniki, a w protezie pacjenta mocowane są tworzywem akrylowym złote cylindry. Wszystko to dzieje się w ciągu jednego spotkania.

IMPLANTY W JEDEN DZIEŃ

Pacjent po opuszczeniu gabinetu tego samego dnia może spożywać miękkie pokarmy. Uzupełnienie protetyczne dolnej szczęki jest stabilnie umocowane i nie obciąża błony śluzowej. Przywraca pewność siebie i pozwala się uśmiechać.

Rozwiązanie to nie nastręcza kłopotów z utrzymaniem higieny i likwiduje większość niedogodności związanych ze stosowaniem protezy całkowitej dolnej szczęki.
PRAWA AUTORSKIE

Materiały z prezentacji „Wczesne obciążenia implantów – wymagania i korzyści” autorstwa dr Adama Wolniewicza. Prezentacja była przedstawiona na spotkaniu DENTSPLY Friadent Club, które odbyło się 22 maja 2011 w Sopocie. Główna część wykładu poświęcona była przypadkom klinicznym z zastosowaniem procedury SYNCON.

Klinika Stomatologiczna Orłowska Dental Clinic

Dr Adam Wolniewicz
GSM 503-108-800

  1. 30 lipca 2016 at 11:14

    Cześć, to jest komentarz.
    Aby skasować ten komentarz, zaloguj się i wyświetl komentarze tego wpisu. Wtedy zobaczysz opcje edycji oraz kasowania komentarzy.

Komentarze są zamknięte

Zadzwoń do nas