Bonding zębów – Twój sposób na piękny uśmiech

Uśmiech zawsze powinien być szczery, niewymuszony i dobrze widoczny. Jednak nawet niewielkie uszkodzenia w zębach mogą powodować, że nasz uśmiech nie będzie tak promienny. Istnieje na to rozwiązanie – bonding zębów. To szybka metoda na odzyskanie pewności siebie, która nie nadszarpnie naszych funduszy. Co ważniejsze, sam bonding nie boli. Podczas zabiegu szlifowana jest jedynie niewielka powierzchnia zęba, aby przygotować go pod materiał kompozytowy. Niewymagane jest zatem znieczulenie, co ułatwia pracę z osobami, które nie mogą mieć aplikowanego znieczulenia z różnych względów.

Co to jest bonding zębów?

Bonding zębów ma na celu szybką poprawę wyglądu i rekonstrukcję powierzchni uzębienia. Podczas zabiegu wykorzystuje się tzw. żywicę kompozytową, która poprzez przyleganie może wypełnić ubytek lub wyszczerbienie w zębie oraz poprawić jego koloryt. Bonding na zęby to wyjątkowo szybka metoda – cały zabieg można wykonać podczas jednej wizyty u stomatologa.

Wskazaniem do wykonania zabiegu jest ukruszenie, wyszczerbienie lub złamanie jednego lub więcej zębów. Bonding na zęby może być nie tylko uzupełnieniem ubytku – jeżeli Pacjent przyniesie odłamany fragment zęba, to lekarz może go z powrotem przykleić za pomocą kompozytu (przypominamy jednak, że ułamany ząb należy przynieść w soli fizjologicznej). Ogromną zaletą bondingu jest także jego estetyczne zastosowanie. Za jego pomocą można usunąć nieestetyczne przebarwienia na szkliwie, wygładzić jego powierzchnię, zredukować diastemę czy wyrównać linię zębów. Dlatego jeśli Pacjent marzy o „hollywoodzkim uśmiechu”, a ogranicza go budżet – wtedy lekarz stomatolog może zaproponować bonding zębów.

Bonding na zęby – przeciwskazania do zabiegu

Jest kilka czynników, które mają wpływ na to, czy lekarz zgodzi się na zabieg. Bonding, tak jak wiele innych estetycznych zabiegów stomatologicznych, może być przeprowadzony jedynie na zdrowym uzębieniu. Wszelkie zmiany próchnicowe oraz inne choroby przyzębia są absolutnym przeciwwskazaniem do wykonania bondingu. Do zabiegu można przystąpić dopiero po całkowitym wyleczeniu próchnicy. Kolejną chorobą, która może wykluczyć pacjenta z bondingu jest paradontoza. Przed zabiegiem stomatolog również musi sprawdzić, czy Pacjent nie zaciska zębów ani nimi nie zgrzyta. To przypadek, który ma często (ale nie zawsze) podłoże psychologiczne, czyli bruksizm. W tym przypadku lekarz powinien zalecić odpowiednie ćwiczenia na rozluźnienie bądź szynę relaksacyjną (osłaniającą).

Ile kosztuje bonding zębów?

Cena bondingu jest na pewno jego największą zaletą i wyróżnia się na tle innych metod odbudowy zębów. Jest on znacznie tańszy od porcelanowych koron i licówek. Cena za wykonanie jednego zęba może wahać się od 200 zł do 500 zł, w zależności od lokalizacji i gabinetu. Czas również przemawia za wybraniem tej

metody. W przypadku pojedynczych zębów efekty będą widoczne nawet po godzinie spędzonej na fotelu dentystycznym.

Bonding zębów to bardzo opłacalny zabieg – ale trzeba pamiętać, że nie jest tak trwały, jak np. licówki. Jego wytrzymałość starczy na około 4 lata. Po tym czasie trzeba ponownie odświeżyć aplikację kompozytu, bądź go wypolerować. Należy również dbać o nie, ponieważ materiał może się odbarwić lub zniszczyć.

    Zadzwoń do nas